RaboResearch - Economic Research

Economic Report

Inflatie is meer dan koopkrachtverlies (Dutch)

Hoe langer een hoog inflatietempo volhoudt, hoe pijnlijker de remedie. Na de jaren zeventig was een diepe mondiale recessie nodig om het inflatiemonster te bezweren. Het valt te hopen dat de monetaire autoriteiten het ditmaal niet zover laten komen.

Special

Hoe werkt geldschepping? (Dutch)

Over geldschepping en de rol van de banken daarin bestaan veel misverstanden. In deze Special trachten we deze misverstanden uit de weg te ruimen. Daarbij gaat het niet alleen om het proces van geldschepping, maar ook over de kredietverlening.

Special

Wat betekenen inflatie en deflatie voor jou? (Dutch)

Prijzen zijn altijd in beweging. Prijsstabiliteit betekent dus niet dat alle prijzen stabiel zijn. Inflatie en deflatie hebben gevolgen voor de inkomens- en vermogensverdeling. Iedereen wordt in meer of mindere mate geraakt door prijsstijgingen of –dalingen. Soms kun je je er tegen beschermen, maar de economisch zwakkeren zijn het meest kwetsbaar.

Special

De wereldeconomie heeft een nieuw valuta-anker nodig (Dutch)

Sinds het einde van het stelsel van Bretton Woods heeft de wereldeconomie geen objectief valuta-anker meer. De dollar staat centraal. Dit geeft de Amerikaanse economie bepaalde voordelen, maar voor de wereld is het een suboptimale situatie. Het is beter om de SDR deze rol te geven.

Economic Report

De nadelen van digitaal centralebankgeld (Dutch)

Dit themabericht bespreekt de mogelijke nadelen van CBDC. Die bestaan onder meer uit een slechtere bancaire intermediatie en een verslechterende financiële stabiliteit. Maar alles hangt af van de wijze waarop CBDC wordt vormgegeven.