RaboResearch - Economic Research

Special

Geldschepping, kan het beter? (Dutch)

Het meeste geld wordt niet door overheid of centrale bank in omloop gebracht, maar door commerciële banken. In deze Special wordt dit geldscheppingsproces meer in detail beschreven. Daarbij wordt stilgestaan bij geldgebruik, prijsstabiliteit, de rol van overheden bij het ontstaan van inflatie en de voor- en nadelen van het huidige stelsel van fractional reserve banking.

Special

Bruikbaarheid van het Chicago Plan (Dutch)

De laatste jaren wordt gezocht naar wegen om het financiële stelsel robuuster te maken. In een recente publicatie van het IMF wordt gepleit om over te gaan op full reserve banking. Full reserve banking brengt echter meer na- dan voordelen met zich mee.

Column

Jezelf gericht in de voet schieten (Dutch)

De kredietbeoordelaar Standard & Poor’s (S&P) heeft de kredietwaardigheid van Nederland eind november verlaagd. Daardoor behoort Nederland voor het eerst niet meer tot het steeds exclusiever wordende clubje van ‘triple-A’-landen.